Tenis ziemny – zakłady bukmacherskie

Tenis ziemny z pewnością należy do jednych z najpopularniejszych sportów na świecie. Nietrudno się domyślić, że ta popularność ma swoje odzwierciedlenie w zakładach bukmacherskich. Można pokusić się o stwierdzenie, wedle którego możemy obstawiać wszystko, co dzieje się na świecie (w Polsce jest wiele legalnych bukmacherów, jak jedna firma czegoś nie ma, to konkurencja może to wykorzystać). Warto jednak pamiętać o tym, że zakłady bukmacherskie to nie tylko typowanie zwycięzcy meczu lub przewidywanie remisu (co rzecz jasna nie dotyczy tenisa). Niemniej trzeba pamiętać o popularności, tenisowe turnieje dzielą się na różne kategorie. Najwięcej propozycji należy spodziewać się podczas turniejów, które wchodzą w skład Wielkiego Szlema.

tenis ziemny zakłady sportowe jak obstawiać

Wielki Szlem w tenisie ziemnym

Turnieje wchodzące w skład Wielkiego Szlema to Australian Open, Roland Garros (French Open), Wimbledon i US Open. Każdy turniej ma swoje stałe miasto i miejsce w kalendarzu – Australian Open odbywa się w Melbourne podczas drugiej połowy stycznia, Roland Garros odbywa się w Paryżu na przełomie maja i czerwca, Wimbledon ma miejsce w Londynie na przełomie czerwca i lipca, natomiast US Open odbywa się w Nowym Jorku na przełomie sierpnia i września.

Odnosząc się już do Wielkiego Szlema, trzeba podkreślić to, co było w 2018 roku i to, co jest teraz. W Australian Open, Roland Garros i podczas Wimbledonu nie zawsze grało się tie-breaka, te wyjątki to decydujący set u kobiet i decydujący set u mężczyzn. Krótko mówiąc – gra kończyła się w momencie uzyskania dwóch gemów przewagi. W US Open regulamin przedstawiał się inaczej – miał miejsce tie-break.

Każdy turniej Wielkiego Szlema ma inne zasady. W Australian Open jest super tie-break (do 10 punktów, wymagane 2 punkty przewagi), W Roland Garros i US Open nie zaszły zmiany, natomiast w Wimbledonie gra się do 2 gemów przewagi, chyba że jest 12:12. Przy 12:12 odbywa się tie-break, czyli walka do 7 punktów lub do momentu, w którym ktoś uzyska 2 punkty przewagi.

Obstawianie meczów tenisa ziemnego, czyli ranking to nie wszystko

Jeśli Twoje zainteresowanie tenisem zaczęło się niedawno, możesz się zdziwić. W końcu jak wytłumaczyć sytuację, w której niżej notowany zawodnik jest zdecydowanym faworytem spotkania? Rzecz jasna może to mieć związek z aktualną formą, ale ranking czy aktualna forma to nie wszystko, na czym należy się skupiać. Ważna jest także nawierzchnia. Wyróżnia się co najmniej 3 rodzaje nawierzchni:

  • twardy
  • trawiasty
  • ziemny

Warto przy okazji odnieść się do tego, że podczas turniejów Wielkiego Szlema zawodnicy muszą mierzyć się na każdej z tych nawierzchni. Korty twarde są w czasie Australian Open i US Open, rywalizacja na kortach ziemnych odbywa się podczas French Open, z kolei korty trawiaste są na Wimbledonie.

Zakłady bukmacherskie a tenis ziemny

Przede wszystkim należy podkreślić, że zakłady bukmacherskie dzielą się na przedmeczowe i na żywo. Rodzajów zakładów jest tyle, że nie sposób odnieść się do wszystkich. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na najpopularniejszych propozycjach.

Kto wygra mecz?

Można przypuszczać, że wiele osób uważa, iż zakłady bukmacherskie to nic innego jak typowanie zwycięzcy/zwyciężczyni meczu. Są to jednak osoby, które mają znikome pojęcie o ofertach. Typowanie zwycięzcy jest możliwe i co najważniejsze, to najpopularniejsza propozycja, ale absolutnie nie jedyna.

Dokładny wynik

Uważasz, że potrafisz przewidzieć dokładny wynik spotkania? Jeśli tak, nie ma najmniejszego problemu, możesz spróbować. Nie trzeba chyba dodawać, że przewidzenie dokładnego wyniku jest bardziej opłacalne niż wytypowanie lepszego/lepszej z danej pary.

Poniżej czy powyżej?

Przeglądając ofertę, można natknąć się na zakłady w formie poniżej/powyżej. Dla niezorientowanych taka forma może wydawać się trudna do zrozumienia, ale wszystko jest bardzo proste.

Zacznijmy od tego, że zakłady mogą dotyczyć setów, jak i gemów. Odnosząc się do szczegółów, najlepszym rozwiązaniem jest skupienie się na przykładach – co oznacza zakład, w którym tzw. linia jest na poziomie 2,5 seta? Mówiąc wprost – poniżej 2,5 seta ma miejsce wtedy, kiedy wynik meczu to 2:0 (bez względu na to, dla kogo). Powyżej 2,5 seta jest wtedy, kiedy do rozstrzygnięcia potrzeba trzech setów.

Nawiązując do gemów, sytuacja jest analogiczna, aczkolwiek wymaga więcej przewidywań. Powiedzmy, że linia jest ustalona na poziomie 25,5 gema w meczu. Powyżej tej linii możliwe jest nawet wtedy, gdy ktoś wygra 2:0 (7:6, 7:6). Z drugiej strony 2:1 nie daje pewności, że będzie powyżej tej linii (wystarczy wyobrazić sobie wynik 6:2, 2:6, 6:3). Typowanie poniżej/powyżej to niezła zabawa, w której należy brać pod uwagę wiele możliwości.

Warto też dodać, że zakłady mogą dotyczyć także odbywającego się właśnie seta (czy konkretnego zawodnika/zawodniczki).

Handicapy

Handicap to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza wtedy, kiedy trudno spodziewać się niespodzianki. Można powiedzieć, że jest to wyrównywanie szans. To wyrównywanie szans tyczy się setów, jak i gemów.

Zacznijmy może od setów i starcia, w którym przy jednym z zawodników pojawia się – 1,5. Te -1,5 oznacza, że przy zwycięstwie 2:0 wynik to 0,5:0. Co jest jednoznaczne, z tym że postawienie na tego zawodnika opłaca się tylko w przedstawionej sytuacji.

Ponadto są jeszcze gemy. Handicapy dotyczące gemów to naprawdę ciekawy temat. Poniekąd można powtórzyć to, co zostało powiedziane przy zakładach poniżej/powyżej. Poniekąd, bo handicapy wydają się ciekawsze. To niejednokrotnie prawdziwy rollercoaster.
Powiedzmy, że przy zawodniku A jest handicap -5,5 gema i mecz toczy się do dwóch wygranych setów (mężczyźni mogą grać także do trzech wygranych setów).

Jeśli mimo handicapu postawisz na tego zawodnika, konieczna jest przewaga minimum sześciu gemów. Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: A wygrywa 6:4, 2:6, 7:6. Ten, który przegrał, zdobył o jednego gema więcej.

Kto wygra seta?

Uważasz, że niektórzy sportowcy często dobrze rozpoczynają mecz? Jeśli tak, jest to wiedza, która może okazać się opłacalna. W zakładach bukmacherskich nie brakuje zakładów dotyczących poszczególnych setów.

Kto wygra gema?

Co powiesz na typowanie zwycięzcy gema? Typowanie zwycięzcy gema to można by rzec, loteria. Być może nie wszyscy zgodzą się z takim stwierdzeniem, ale trudno przewidzieć, kto okaże się lepszy w danym gemie.

Wypada jednak przyznać, że prawidłowy typ może okazać się bardzo opłacalny (to nawiązanie do sytuacji, w której podczas meczu mężczyzn dojdzie do przełamania).

Zakłady długoterminowe

Jeśli lubisz przewidywać osiągnięcia w danych turniejach, może czas rozważyć zakłady długoterminowe? Są to zakłady, w przypadku których można liczyć na naprawdę wysokie kursy.
Warto jednak podkreślić to, co dzieje się we French Open. French Open to turniej, w którym dzieli i rządzi Rafael Nadal. Na 15 ostatnich edycji Hiszpan wygrał 12 razy! Co więcej, w 2016 roku Hiszpan musiał się wycofać z powodu kontuzji, także statystyka mogła być jeszcze lepsza.

Wypada też wspomnieć, że zakłady długoterminowe to nie tylko typowanie zwycięzcy konkretnego turnieju. Dobrym przykładem są wyniki polskich sportowców, wystarczy wziąć pod uwagę choćby start Igi Świątek podczas Australian Open. Obstawienie dojścia do czwartej rundy musiało wiązać się ze sporym zyskiem (a mogło być nawet lepiej, mecz z Anett Kontaveit był do wygrania).

Gdzie obstawiać tenis ziemny?

Zadajesz sobie pytanie, gdzie obstawiać tenis? Zapewne jest to pytanie, w przypadku którego mogą pojawiać się różne odpowiedzi. Ponadto nie jest to coś, co powinno zaskakiwać. Kiedy jest konkurencja, sytuacja bardzo szybko może ulegać zmianie. Trzeba też sobie coś szczerze powiedzieć – trudno wyobrazić sobie, że wszyscy gracze mają wiedzę na temat każdego bukmachera.

W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest uważne śledzenie ofert bukmacherów na naszej stronie. Nawiązanie do uwagi to nie tylko słowa – wystarczy spojrzeć na ofertę, którą ma STS. STS to bukmacher, który oferuje zakłady specjalne. Dokładniej mówiąc, przy niektórych wydarzeniach można liczyć na wyższe kursy.

Trzeba również pamiętać o tym, że wybór zakładu specjalnego może oznaczać konieczność zapoznania się z regulaminem (kiedy na kuponie znajduje się zakład specjalny, nie każdy kupon jest możliwy).