Esport zakłady bukmacherskie – jak obstawiać?

Jeszcze nie tak dawno, nazywanie gier komputerowych e-sportem budziło pewne wątpliwości. Sceptycy twierdzili, że sport bezpośrednio musi wiązać się z ruchem, a komputer wymaga od nas jedynie ruchu nadgarstków i gałek ocznych. Jednak w ostatnim czasie wiele w tej kwestii się zmieniło, a sport elektroniczny zaczął być traktowany poważnie przez media i sponsorów. Co więcej, ilości kibiców na turniejach mogą zawstydzić niejedną tradycyjną imprezę sportową. Bukmacherzy skorzystali z tej okazji i pozwalają swoim użytkownikom brać udział w typowaniu esportu na różne sposoby, zawierając przeróżne zakłady.

esport jak obstawiać zakłady bukmacherskie

Serwisy streamingowe, a rozwój e-sportu

Kamieniem milowym były rozwój serwisów streamingowych, które umożliwiły transmitowanie i oglądanie rozgrywek online. Dzięki temu w przeciwieństwie do tradycyjnego sportu fani mogą wchodzić w interakcje ze swoimi idolami, co przekłada się na budowanie wyjątkowej więzi na linii fan-idoli. Widać to nie tylko po ilości osób oglądających konkretne relacje, ale również frekwencjach na turniejach gamingowych.

Duże turnieje, wielkie pieniądze

W kwestii e-sportu wyobraźnię dodatkowo rozpalają coraz większe możliwości zarobku. To, co jeszcze parę lat temu wydawało się niewyobrażalne, teraz staje się osiągalne dla każdego. Najpopularniejsi gracze zarabiają ogromne pieniądze i cieszą się wciąż rosnącą ilością fanów. W samej Polsce według wyliczeń agencji MediaCom mamy ponad 3 miliony fanów rozgrywek sieciowych!

Obstawianie esportu – najpopularniejsze gry wśród typerów

Tak jak w przypadku sportu tradycyjnego, również tutaj mamy w czym wybierać i co typować. Dostępnych jest kilkadziesiąt różnych dyscyplin (gier), które do tego dzielą się na ligi, a przy tym organizowane są przeróżne turnieje i mistrzostwa. Nie ma się co dziwić, że w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie fanów, oferta na zakłady e-sportowe rośnie w szybkim tempie. Jakie gry są najchętniej obstawiane? Tu należy wyróżnić kilku faworytów:

 • Counter Strike: Global Offensive (CS:GO) – to zdecydowanie najpopularniejsza na świecie gra typu FPS (First Person Shooter). Jest to klasyczna strzelanka widziana oczyma bohatera, gdzie potyczka toczy się między drużyną terrorystów i antyterrorystów.
 • League of Legends (LOL) – aktualnie najpopularniejsza gra online na świecie i również jedna z najbardziej atrakcyjnych pod względem nagród w turniejach dla profesjonalistów. W rozgrywce biorą udział dwie drużyny składających się z pięciu graczy. Korzystając z umiejętności konkretnych postaci, zawodnicy muszą zniszczyć wrogą bazę.
 • DOTA 2 – to tak jak LOL gra typu MOBA (Multiplayer online battle arena). Dwie drużyny walczą ze sobą, aż do zwycięstwa jednej z nich. DOTA 2 jest mniej popularna od League of Legends, ale równie emocjonująca, a czasem nawet pozwala wygrać większe pieniądze.
 • Tuż za podium miejsce zajmują gry sportowe, głównie FIFA 20 oraz NBA 2k.

Najpopularniejsze turnieje e-sportowe

Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania e-sportem, jest ilość oraz jakość organizowanych imprez. Rozgrywki najlepszych graczy na świecie przyciągają setki tysięcy fanów, którzy oglądają zmagania na żywo, a pule nagród sięgają milionów dolarów. Jakie ligi warto śledzić? Zdecydowanie CS: ESL Pro League. To swego rodzaju liga mistrzów CS:GO, a jej rozgrywki trwają kilka miesięcy. League of Legends posiada kilka popularnych lig jak na przykład European League of Legends Championship Series oraz LoL Pro League. The International to natomiast najpopularniejszy turniej w DOTA 2, a co ciekawe kwalifikacje są tam otwarte i każdy może zgłosić swój zespół.

Intel Extreme Masters

E-sport również na dobre zagościł nad Wisłą. Finały Intel Extreme Masters to największa impreza tego typu w Polsce. Z roku na rok bije rekordy sprzedaży biletów. W 2019 roku katowicki spodek cieszył się frekwencją na poziomie 174 tys. widzów, a rozgrywki online śledziło ponad 230 milionów fanów na całym świecie. Rangę wydarzenia potwierdza to, że w 2020 roku na mistrzostwa przyjechało 12 z 15 najlepszych światowych drużyn CS:GO. Niestety impreza ze względu na pandemię odbyła się bez udziału publiczności.

intel extreme master

Jak skutecznie obstawiać e-sport?

Oferta polskich bukmacherów w e-sporcie

Obstawianie wyników w e-sporcie zasadniczo nie różni się od tradycyjnych zakładów sportowych. Rosnąca popularność rozgrywek elektronicznych sprawiła, że tego typu zakłady dostępne są u większości dużych polskich bukmacherów. Warto jednak przeanalizować ofertę każdego z nich. Poszczególne oferty mogą różnić się wysokościami kursów, obsługiwanymi tytułami gier, czy ilością rodzajów zakładów na jedną rozgrywkę.

Bonusy startowe

Przy zakładaniu konta u bukmachera warto również sprawdzić, jakie oferuje bonusy startowe. Mogą to być na przykład darmowe pierwsze zakłady bez wpłaty, dodatkowe środki do grania powyżej konkretnej kwoty lub zakłady bez ryzyka, które gwarantują zwrot środków w przypadku niepowodzenia.

Jak obstawiać e-sport?

W przeciwieństwie do klasycznych zakładów, e-sport umożliwia dostosowanie kuponów do specyficznych reguł gry. Dlatego też poza wytypowaniem zwycięzcy, możesz obstawiać konkretne zdarzenia wynikające z mechaniki danego tytułu.

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że mimo podobnych zasad, obstawianie e-sportu wcale nie jest łatwiejsze. Wymaga to specyficznego podejścia i wzięcia pod uwagę czynników niespotykanych w klasycznym sporcie.

Rozgrywki są bardzo dynamiczne, a często o wyniku decyduje drobne potknięcie. Dlatego typując mecze w CS:GO czy LOL musisz nie tylko orientować się w zasadach gry, dyspozycji konkretnych zawodników, ale też znać terminarz rozgrywek. Jednak po kolei.

Zasady gry

Do typowania zwycięzcy meczu czy turnieju wystarczą podstawy. Najczęściej obejrzenie kilku rozgrywek na wysokim poziomie, a później sprawdzenie w praktyce mechaniki gry, pozwala z większą pewnością obstawiać wyniki. Jednak jeśli chcesz korzystać z bardziej zaawansowanych zakładów, na przykład na konkretne zdarzenie w grze, musisz poświęcić na to więcej czasu. Oglądaj rozgrywki i analizuj różne scenariusze, aby móc odpowiednio reagować podczas tworzenia kuponów.

Dyspozycja zawodników

Forma zawodników w e-sporcie jest tak samo ważna, jak sportowców rywalizujących na boiskach. Warto sprawdzać ostatnie statystyki, gdzie z łatwością wyłapiesz ewentualne spadki w skuteczności. Duży wpływ mogą mieć również zmiany w samej grze, jak na przykład rozgrywka innym bohaterem po aktualizacji, co może przełożyć się na brak odpowiedniego przygotowania.

Terminarz rozgrywek

Kalendarz rozgrywek danego zawodnika czy drużyny może mieć ogromny wpływ na wynik rozgrywki. Jeśli zobaczysz, że następny w kolejności jest decydujący mecz turniejowy, może okazać się, że drużyna nie będzie odpowiednio skupiona na wygraniu mniej ważnego pojedynku. Tak samo kwestia logistyki. Jeśli drużyna rozgrywa mecze w USA, a za chwilę leci na turniej do Europy, warto wziąć pod uwagę, że zmęczenie może wpłynąć na formę i refleks zawodników.

Uwaga na koniec: Nie obstawiaj niskich kursów bez wcześniejszej analizy. Powyższe czynniki mogą mieć duży wpływ na wynik, a niekoniecznie muszą zostać uwzględnione przez bukmachera. Potraktuj to jako szansę dla siebie, a z pewnością uda Ci się nieraz zagrać na wysokim kursie i realizować kupon.

Najpopularniejsze esportowe gry online u bukmacherów

Obstawianie Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych gier online na świecie. Nic dziwnego, że takim samym zainteresowaniem cieszą się zakłady na wyniki meczu lub turnieju. Co możesz obstawiać w CS:GO? Oczywiście podstawowym zakładem jest typowanie zwycięzcy meczu lub całego turnieju. To klasyczny zakład dwudrogowy z 50% szansą na realizację kuponu, gdyż nie ma tu możliwości zakończenia rozgrywki z wynikiem remisowym.

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza na początku przygody z obstawianiem meczów CS:GO, są zakłady under/over, gdzie określasz ilość rozegranych map lub rund. Na podstawie ustalonych wartości i kursu przez bukmachera, typujesz czy będzie to ilość większa lub niższa.

Tak samo, jak w zakładach sportowych, także w CS:GO możliwe jest typowanie z handicapem. To jednak opcja polecana bardziej zaawansowanym typerom. Na tym oferta bukmacherów się nie kończy. Często dostępne są dodatkowe opcje, jak na przykład wybór najskuteczniejszego gracza, a nawet to z jakiego kraju MVP meczu będzie pochodził.

obstawianie counter strike

Zakłady bukmacherskie na League of Legends

Również w przypadku League of Legends zaczynamy od najprostszych zakładów — na zwycięzcę poszczególnych meczów oraz całego turnieju. Klasycznie jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z obstawianiem rozgrywek. Oczywiście jak na rozbudowaną grę przystało, bukmacherzy dostosowali swoją ofertę i oferują wiele ciekawych zakładów. Jakich? Możesz typować na przykład:

 • kto będzie zwycięzcą konkretnej mapy
 • dokładny wynik rozgrywki
 • pierwszy rodzaj smoka, który pojawi się podczas meczu
 • która drużyna pierwsza zniszczy wieżę
 • czy drużyna wygra z handicapem

A to jeszcze nie koniec. Jak widzisz, LOL oferuje wiele możliwości, które mogą przynosić wymierne zyski. Jednak do typowania takich konkretnych zdarzeń należy już się dobrze przygotować.

obstawianie league of legends

Obstawianie DOTA 2

DOTA 2 zdecydowanie zasługuje na miejsce w TOP 3 najpopularniejszych gier online. Przekłada się to również na możliwości oferowane przez bukmacherów. Zasady gry są dość proste, a typowanie zwycięzcy meczu nawet początkującym nie sprawi trudności. Gdy już zagłębisz się w świat DOTA, możesz zacząć korzystać z bardziej zaawansowanych zakładów. Możesz obstawiać:

 • wyniki z handicapem
 • kto zabije pierwszego Roshana
 • czas gry
 • kto pierwszy zabije określoną ilość razy
 • kto zniszczy pierwszą wieżę lub baraki
 • który gracz będzie miał najwięcej zabójstw

Dodatkowo mecze turniejowe najczęściej wymagają wygrania dwóch lub trzech gier. Przekłada się to na ilość możliwych zakładów i potencjalnych zarobków. Mimo iż zasady są dość przejrzyste, to każda rozgrywka jest inna. Stąd ciekawą opcją są zakłady na długość gry – często znajdziesz tu dobre kursy, jednak rezultat bywa ciężki do przewidzenia.

Gry sportowe: FIFA i NBA 2k

Tuż za podium znajdują się gry sportowe. Zarówno FIFA, jak i NBA 2k, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Od kiedy oba tytuły mocno stawiają na rozgrywkę online, równie szybko rośnie oferta zakładów na spotkania e-sportowe.

Kwestia typowania jest tu o tyle prostsza, że rodzaje zakładów pokrywają się z obstawianiem meczów piłki nożnej i koszykówki rozgrywanych na realnych boiskach. Klasycznie są tu dostępne zakłady dwudrogowe i trójdrogowe. Możesz określić także ilość zdobytych goli czy punktów oraz wyniki kwarty lub połowy.

Tak samo, jak w „prawdziwej” piłce, bukmacherzy oferują zakłady długoterminowe. Dzięki temu możesz typować nie tylko konkretne mecze, ale również wynik całej ligi i turnieju. Na tym możliwości się nie kończą. Długoterminowo także wytypujesz, kto zajmie miejsce na podium albo który z zawodników skończy na wyższym miejscu w rankingu.

Czy warto obstawiać e-sport?

Obstawianie e-sportu może być tak samo emocjonujące i dochodowe jak w przypadku klasycznego sportu. Pamiętaj jednak o różnicach wynikających z samej mechaniki rozgrywki. Nie traktuj gier online, jako łatwiejszego sposobu na wygraną. Tak samo, jak w przypadku innych zakładów, tu również musisz wcześniej odpowiednio się przygotować. Co warto podkreślić, ilość meczów ligowych, sezonów i turniejów jest tak duża, że warto rozważyć e-sport, jako dywersyfikację swojej strategii u bukmachera. Zwłaszcza w czasach pandemii, gdzie większość rozgrywek sportowych zawieszono lub funkcjonują „na pół gwizdka”.