Boks i sztuki walki – jak obstawiać u bukmacherów?

Sztuki walki są dziedziną sportu jedną z najbardziej popularnych na całym świecie. Nic więc dziwnego w tym, że zakłady bukmacherskie oferują mnóstwo rozmaitych zakładów na tej rodzaj aktywności. Nie ma żadnego problemu, aby znaleźć u danego bukmachera właśnie te zakłady. Jak w każdym innym rodzaju sportu, warto mieć jakąkolwiek wiedzę na temat tej dyscypliny. Z pewnością pomoże to początkującym obstawiającym  w wygranej!

boks i sporty walki jak obstawiać zakłady bukmacherskie

Od czego właściwie zacząć obstawianie boksu i sztuk walki?

Sztuki walki to dziedzina sportu, która jest z nami od wieków. Na ringu można zobaczyć nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Jedną z bardziej popularnych dziedzin tego sportu jest boks. W ostatnim czasie jego popularność dogania MMA, skupiające różne style walki. Bukmacherzy dobrze wiedzą, jak wielką popularnością cieszą się sztuki walki i właściwie wszędzie można znaleźć możliwość obstawiania pojedynków.

Jeśli chcemy zacząć obstawiać sztuki walki i jest to dopiero początek naszej przygody z obstawianiem w tym sporcie, to powinniśmy zdać sobie sprawę, że może się to wydawać dość proste, ale raczej dla osób, które bardzo interesują się tą dziedziną sportu i przy okazji obstawiają walki. Jeżeli natomiast mamy już jakieś doświadczenie w obstawianiu, bo np. stawiamy zakłady w innych dziedzinach sportowych, to w takiej sytuacji będzie nam zdecydowanie łatwiej, ponieważ odrobina wiedzy i doświadczenia pozwoli nam na analizę i skuteczniejsze obstawienie zakładów.

Zakłady i rodzaje typów przy obstawianiu sztuk walki

Dyscyplina sportowa, jaką jest boks, nazywana jest również pięściarstwem, a prym w niej wiodły takie osobistości, jak Mike Tyson czy Muhammad Ali. Dzięki temu, że sport ten jest jednym z najbardziej popularnych na całym świecie, można znaleźć go w praktycznie każdym zakładzie bukmacherskim. W ostatnich latach równie dużą popularnością cieszą się sztuki walki MMA. W MMA spotkamy zawodników prezentujących różne sztuki walki. Jedni będą woleli walczyć w stójce, a inni w parterze. Zróżnicowanie sztuk walki to jedna z przyczyn ogromnej popularności MMA. Dzięki temu walki są często nieprzewidywalne. Zanim jednak podejmie się decyzję odnośnie obstawiania tych zakładów, warto co nieco przybliżyć na temat możliwych form obstawiania:

Kto wygra walkę

Pierwszym ze standardowych możliwych zakładów, które są równie popularne w innych dziedzinach sportu, to zakład o to, kto wygra pojedynek. Nazywa się to zakładem 2 drogowym, gdzie obstawia się jednego zawodnika. Istnieje również zakład 3 drogowy, który można obstawić, ponieważ w boksie istnieje coś takiego, jak możliwość remisu. Ten zakład jest wysoko wyceniany przez bukmacherów.

W jaki sposób zakończy się walka

Podobną formą obstawiania do pierwszej, jednak bardziej rozbudowana, to zakład o to, w jaki sposób zakończy się walka. Jest trudniejsza, ale również bardziej opłacalna, ponieważ oprócz obstawiania tego, kto wygra, dodatkowo należy wskazać czy pojedynek będzie rozstrzygnięty punktowo, czy może kogoś zdyskwalifikują, a może nie zostanie wykorzystana ilość rund i pojedynek skończy się przed czasem?

Over/Under

Jak sama nazwa wskazuje, w obstawianiu tego zakładu chodzi o to, ile rund potrwa walka. Walki bokserskie na najwyższym poziomie (walki o pas, o mistrzostwo) są najczęściej kontraktowane na 10 do 12 rund. Natomiast te z niższym poziomem zakontraktowane są na mniejszą ilość rund. W tym przypadku obstawiający ma po prostu wytypować czy pojedynek zakończy się szybciej, czy nie. Bukmacher określa ilość rund, która może się odbyć, a zadaniem gracza jest powiedzieć, że będzie ich mniej lub więcej.

W której rundzie skończy się walka

mma zakłady bukmacherskieTę formę obstawiania zakładów poleca się osobom bardziej doświadczonym, które mają większą wiedzę na temat boksu. W tym przypadku mamy dwie możliwości. Pierwsza to zakład o to, w której konkretnie rundzie zakończy się pojedynek. A druga to obstawienie, w jakim zakresie rund się skończy. Oczywiste jest to, że jeśli wybierze się pierwszą opcję, kurs będzie znacznie wyższy, niż w przypadku opcji drugiej.

Jednym z trudniejszych zakładów jest obstawienie, czy pojedynek zakończy się przed czasem, czy do jego zakończenia lub nie będzie potrzebna opinia sędziów.

Warto pamiętać, że kiedy walka toczy się pomiędzy znaną osobą, a mniej znanym bokserem, może być tak, że zakłady bukmacherskie widząc zainteresowanie zawodnikiem, który wciąż wygrywa zawody, może zwyczajne obniżyć kurs na obstawianie właśnie jego. Więc trzeba się zastanowić, czy w ogóle jest to opłacane dla gracza.

Lubicie czuć jeszcze większą dawkę adrenaliny? To może świetnym rozwiązaniem dla Was będzie obstawianie zakładów na żywo, na podstawie tego, co dzieje się na ringu! Jednak uwaga! Pewnie nie raz byliście świadkami, kiedy jeden z zawodników był faworytem, a chwilę później drugi zawodnik szybko wyprowadził go z błędu? Na takie sytuacje także musicie być przygotowani! Cała frajda z obstawania zakładów bukmacherskich polega na tym, aby być krok przed bukmacherami. Jeśli oni szybciej niż my zauważą, że jeden z zawodników, który przejawia „niską formę na niby”, zbiera tak naprawdę siły podczas walki na zadanie ostatecznych ciosów, to kursy na niego spadną w bardzo szybkim tempie! I tu kolejny raz należy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest doświadczenie obstawiającego zakłady.

W jaki sposób obstawiać boks u bukmacherów?

Ile dyscyplin sportowych, tyle strategii, które można wykorzystywać podczas obstawiania zakładów. W każdym sporcie mnożą się możliwości, jednak należy zaczerpnąć trochę wiedzy, która pozwoli na prawidłowe i mniej stresujące obstawianie. W końcu granie należy do zajęć emocjonujących. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas obstawiania?

Graj tylko u bukmacherów z licencją

Bardzo ważne jest, aby wybrać legalnego i dobrego bukmachera. Każdy z zakładów powinien mieć licencję Ministerstwa Finansów RP. Od tych, które jej nie posiadają lepiej trzymać się z daleka, ponieważ obstawiając w nielegalnych miejscach, możemy mieć niemałe problemy z prawem. W legalnych zakładach bukmacherskim nie trzeba się bać, że pieniądze nagle przepadną. Tutaj można liczyć na różne bonusy i akceptowanie kodów promocyjnych.

Analizuj statystyki przed walką

Obstawianie w zakładach bukmacherskich nie może się obejść bez statystyk. To one są właściwie jednym z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Większa ilość informacji pozwala na skuteczniejsze obstawianie zakładów. Należy zwrócić uwagę na bilans poszczególnych walk, czy jaka ilość pojedynków zakończyła się przed czasem. Wszystko ma tu znaczenie!

Porównaj zawodników

Ważnymi czynnikami są też siła oraz uwarunkowania fizyczne, które przecież odgrywają bardzo ważną rolę podczas pojedynku. Warto jednak pamiętać, że to, że dany zawodnik posiada większą masę ciała, nie oznacza, że jest silniejszy. Technika jest tu równie ważna! Umiejętności potrafią sprawić prawdzie cuda, których nikt się nie spodziewa. Więc zanim obstawimy danego zawodnika, lepiej przyjrzeć mu się lepiej pod każdym kątem!

Sprawdź czy zawodnicy są w formie

Forma ponad wszystko! Zawodnik bez formy nie może wygrać pojedynku. Należy więc sprawdzić, jak wyglądały pozostałe walki boksera, na którego chcemy postawić. Zdarza się, że zawodnik, który miał słabe walki, nagle odzyskuje formę po porażkach, jednak obstawianie takiego boksera to duże ryzyko.

obstawianie boksu

Sprawdź aktualne informacje na temat zawodników

Warto śledzić również to, co dzieje się z zawodnikiem poza ringiem. Wiadome jest, że musi się przygotowywać do pojedynku, a naszym zadaniem jest obserwować jego poczynania. Chcąc postawić na niego pieniądze, musimy być choć trochę przekonani o jego dobrej formie i umiejętnościach, które zaprezentuje. Nie chcemy chyba stawiać na osoby, które w ogóle nie dbają o swoją formę przed pojedynkiem. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku boksera Andy’ego Ruiza Jr, zawodnika, który przed walką pokazał się na ringu z nadwagą przez śmieciowe jedzenie.

Do prawidłowego obstawiania wyniku pojedynku powinniśmy tak naprawdę, wiedzieć ile tylko się da! O kontuzjach, sparringach, stanie zdrowia i ogólnie rozwijającej, lub zwijającej się karierze. Wszystko co otacza danego zawodnika, ma na niego niebywały wpływ, nawet życie osobiste. Pamiętajmy również o tym, że wiele rzeczy możemy sprawdzić poprzez media społecznościowe! To jest właściwie jedna z największych skarbnic wiedzy, z której powinniśmy korzystać, jeśli chcemy na wylot poznać konkretnego zawodnika.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę obstawiając boks i sztuki walki?

Aby móc naprawdę dokładnie przygotować się do obstawiania pojedynków na ringu należy zwrócić dodatkowo uwagę na to, w jakiej kategorii wagowej startuje zawodnik. Może być tak, że przed pojedynkiem musiał dość dużo zrzucić, a to mogło zdecydowanie przyczynić się do jego osłabienia. Historii sportów walki są znane takie przypadki, kiedy zawodnik, ważony dzień przed pojedynkiem, miał jeszcze za dużo kg i niestety musiał, poprzez wypłukiwanie wody z organizmu, skutecznie się jej pozbyć. Do tego wykorzystuje się saunę, czy bieganie w ciepłym ubraniu i to kilka godzin. Kto nie byłby osłabiony, stosując takie techniki?

Bardzo ważnym elementem, który również powinien być brany pod uwagę to, jaki styl preferuje dany zawodnik. Scenariusze mogą być różne i tak jak np. w przypadku MMA, rzadko który zawodnik wykorzystuje tylko jeden styl walki. W tym przypadku warto postawić na zawodnika, który posiada duże możliwości techniczne i przygotowywał się sumiennie do pojedynku. Dlatego też tak ważne jest śledzenie poczynań zawodników pomiędzy pojedynkami. Warto wspomnieć również o tym, że jeśli w drużynie piłkarskiej jedna osoba ma gorszą formę, to niekoniecznie musi ona wpłynąć na wynik całego zespołu. W sztukach walki jest inaczej. Tutaj mamy jednego zawodnika, od którego zależy decydujący wynik.

Analiza, analiza…

Zawodnik, na którego chcemy postawić powinien być wciąż w fazie rozwoju. Często zdarza się, że pojedynkujący się przechodzą do różnych klasyfikacji wagowych i rozwijają się w coraz nowszych technikach walk. Pamiętajmy jednak, że ryzykiem jest obstawanie na coraz starszych zawodników. Ich szczęki stają się coraz bardziej wrażliwe na ciosy, a i z biegiem lat stają się mniej elastyczni podczas walk.

W MMA bardzo ważne są kategorie wagowe, ponieważ podczas walki niższych kategorii wagowych, przeważnie decydujący głos mają sędziowie, bo walki często kończą się ich werdyktem. Inaczej sprawa wygląda podczas pojedynków wyższych kategorii wagowych. W nich decydująca jest siła, gdzie bardzo często zdarza się tak, że walka kończy się o wiele szybciej, niż byśmy zakładali.

obstawianie mma zakłady bukmacherskie

Podsumowanie zakładów bukmacherskich – boks i sztuki walki

Najważniejsze do tego, by skutecznie obstawiać zakłady dotyczące sztuk walki, to przede wszystkim wiedza. Bez niej będziemy grali na chybił trafił, tracąc przy tym nasze pieniądze. Należy poznać całą specyfikę walk i oczywiście zawodników. Obowiązkowo należy zaczerpnąć wiedzy, jak wyglądały poprzednie pojedynki danego zawodnika. Być może znany jest z szybkiego kończenia pojedynku nokautem, a może woli wysoką ilość punktów? Bardzo ważna jest również masa, wzrost czy wiek zawodnika oraz jego doświadczenie.

Obstawanie sztuk walki jest o wiele trudniejsze niż obstawianie np. piłki nożnej, która jest o wiele bardziej popularna niż np. boks. Podczas pojedynków często występują też nowi zawodnicy, o których nawet internet niewiele wie, więc gracz będzie bał się obstawiania. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że gale odbywają się raz na kilka tygodni, czy kilka miesięcy. Oznacza to, że cały czas powinniśmy śledzić okresy pomiędzy walkami, aby kontrolować, jak czuje się “nasz” zawodnik. Sztuki walki to ciekawa dziedzina sportu i zdecydowanie posiada wielkie grono fanów, którzy zamiast tylko oglądać swoich ulubionych zawodników w akcji, stawiają na nich również swoje pieniądze. Może to być bardzo ciekawa forma rozrywki, jak i zastrzyk dodatkowej gotówki.