Skoki narciarskie – zakłady bukmacherskie

Jedną z najbardziej lubianych i popularnych dziedzin sportu są skoki narciarskie. Kiedy zbliża się okres zimowy, z utęsknieniem czekamy na rozpoczęcie igrzysk. Dla niektórych osób oglądanie skoków narciarskich to wieloletnia tradycja. Można śmiało stwierdzić, że prawdziwy bum popularności tej dyscypliny rozpoczął się wraz z Adamem Małyszem i nie kończy się, ponieważ dziś mamy nowego faworyta Kamila Stocha. Sport ten jest żywy również w zakładach bukmacherskich, w których można obstawić nie tylko wyniki konkursu skoków narciarskich, ale wiele innych rzeczy. Jednak, jak to robić w prawidłowy sposób?

skoki narciarskie zakłady bukmacherskie jak obstawiać

Panujące zasady w skokach narciarskich

Skoki narciarskie kojarzą się najbardziej z tym, że wygrywa skoczek, którego odległość skoku będzie najdłuższa. Jednak nie tylko to liczy się w zdobywaniu punktów, które mogą wieść do zwycięstwa. Podczas zawodów, sędziowie oceniają także:

  • Notę za styl – skok ocenia pięciu sędziów i każdy z nich ma do przyznania od 0 do 20 punktów. Jednak w tym przypadku do wyniku nie dodaje się ani najwyższej, ani najniższej oceny. Liczą się trzy środkowe noty.
  • Punkty za osiągniętą odległość – punkt konstrukcyjny to miejsce, według którego wyznacza się noty za osiągniętą odległość. Wszystko jednak zależy czy turniej odbywa się na skoczni „mamuciej”, czy na mniejszym obiekcie. Za każdy metr więcej poza punktem konstrukcyjnym dodaje się dodatkową ilość punktów. Jednak, jeśli skoczek nie osiągnie punktu konstrukcyjnego, wówczas zostaje mu odebrana odpowiednia ilość punktów.
  • Bonus – można otrzymać bonus dodatni lub ujemny. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, które mogą być sprzyjające lub nie, a także od podwyższenia lub obniżenia platformy startowej.

Przebieg konkursu skoków narciarskich

Na pierwszy ogień zawsze idą klasyfikacje. To dzięki nim rozstrzyga się, jacy skoczkowie wezmą udział w konkursie. Na tym etapie wybranych jest 50 zawodników, w tym 10, którzy zajmują w klasyfikacji generalnej, czołowe lokaty. Tacy zawodnicy klasyfikują się do konkursu automatycznie.

Każdemu konkursowi, dzień wcześniej, towarzyszy sesja treningowa. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu skoczkowie są w stanie ocenić, w jakiej są formie, a dodatkowo mogą „wybadać” skocznię, na której przyszło im walczyć o podium.

W pierwszej serii bierze więc udział 50 skoczków, jednak tylko 30 wywalczy punkty, a co za tym idzie, weźmie udział w drugiej serii. Skoczek, który konkurs wygrywa, otrzymuje 100 punktów. Drugie miejsce to 80 punktów, a trzecie 60 punktów. Ten skoczek, który pozostanie na 30 miejscu, otrzymuje „symboliczny” jeden punkt. Zawodnik, który podczas konkursu zdobędzie największą ilość punktów, otrzymuje Kryształową Kulę! Takie zasady panują w zawodach Pucharu Świata.

Inne zasady – Turniej Czterech Skoczni

Jednym z bardziej znanych i prestiżowych konkursów podczas rozgrywek Pucharu Świata, jest Turniej Czterech Skoczni. Zawody odbywają się na czterech skoczniach – dwóch niemieckich i dwóch austriackich. Turniej ten oczywiście wygrywa zawodnik, który uzyska największą ilość punktów podczas wszystkich ośmiu skoków. Uatrakcyjnieniem pierwszej serii konkursowej, jest dobieranie skoczków w pary na zasadzie 1 z 50, 2 z 49 itd. Rywalizują oni ze sobą, a ten zawodnik, który otrzyma największą ilość punktów, awansuje do drugiej serii skoków. Występuje tu również zjawisko „Lucky Looser”, dzięki któremu 5 przegranych, jednak z większą ilościom punktów niż pozostali przegrani, również awansuje do drugiej serii.

Równie kojarzone i popularne są Igrzyska Olimpijskie, które odbywają się co cztery lata, oraz Mistrzostwa Świata odbywające się co dwa lata, w lata nieparzyste.

Jak obstawiać skoki narciarskie?

Coraz więcej zakładów bukmacherskich daje więcej możliwości obstawiania, aniżeli tylko zakład o to, kto wygra dany konkurs. Zawsze, zanim podejmie się decyzję dotyczącą danego zakładu, warto sprawdzić, który bukmacher działa legalnie i daje więcej możliwości. Przed typowaniem należy również dobrze zapoznać się z dyscypliną sportu, jaką są skoki narciarskie i zrozumieć, że w przypadku tych zawodów często igra z nami los. Czasem wystarczy nagła zmiana pogody, czy spadek formy skoczka i wyniki z pierwszej serii, mogą się zmienić diametralnie w porównaniu do serii drugiej. Warto również śledzić nowinki technologiczne, np. zmiana wagi skoczków czy nawet samego kombinezonu! Osoby, które obstawiają skoki narciarskie, zgodnie uważają, że jest to dyscyplina trudna w obstawianiu, jednak wynagradza to wygrana podczas skoków! Podczas obstawiania w zakładach bukmacherskich należy zdawać sobie sprawę, że ryzyko istnieje zawsze! Jednak w tym tkwi całe clou zabawy.

Charakterystyka zakładów bukmacherskich w skokach narciarskich

Ogólnie przyjętą zasadą, która funkcjonowała jeszcze kilka dobrych lat temu, było po prostu obstawianie, który ze skoczków zdobędzie Puchar Mistrzostw Świata lub kto będzie triumfował w klasyfikacji generalnej. Dziś kwestia ta kształtuje się inaczej. Rejestrując się u bukmachera mamy bardzo szeroki wachlarz zakładów do wyboru.

Pojedynek między skoczkami

Pojedynki indywidualne (H2H) bardzo często spotyka się u bukmacherów online. Jest to dość kreatywne zajęcie dla prowadzących zakłady, ponieważ cały mechanizm polega na tym, aby dobrać do siebie dwóch skoczków, mniej więcej wyróżniających się podobnymi możliwościami, a zwycięża ten, który uzyska wyższe noty. Takie zakłady są dostępne weekendowo.

Kto wygra turniej

Typujemy zwycięzcę turnieju, gdzie obstawiane są miejsca od pierwszego do trzeciego. Panującą zasadą przy tym typie obstawiania jest to, że jeśli od kilku lat na podium utrzymuje się jeden zwycięzca, a my na niego postawimy, wówczas nie możemy liczyć na wysoki kurs, ponieważ to, że wygrana dana osoba, jest bardzo prawdopodobne, a nie na tym to wszystko polega. Ten typ obstawiania lepiej wykorzystać, kiedy szanse na wygraną są wyrównane wśród kilku skoczków.

Rekord skoczni

Biorąc pod uwagę tę formę obstawiania, trzeba mieć na uwadze, że coraz trudniej osiągnąć rekord skoczni. Aby tak się stało, trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki atmosferyczne, formę zawodnika czy jak wysoko znajduje się belka startowa. Zakłady rekordu skoczni nie są oferowane przez wszystkich bukmacherów.

Zwycięzca wygra obie serie

Ww tym przypadku warto zdecydować się na tę formę obstawiania, kiedy jeden z zawodników dominuje cały konkurs. Tylko wówczas mamy szansę na wygranie zakładu.

Zwycięzca pierwszej serii

Taki zakład dotyczy obstawiania naszego lidera, który może ukończyć pierwszą serię zwycięstwem. Przeważnie zawsze jest ktoś, kto zdecydowanie wysuwa się na czołówkę spośród wszystkich skoczków, wówczas można postawić właśnie na tę osobę.

Obstawianie „na żywo”

Tutaj można zaznać dużych emocji, ponieważ stawka idzie o to, czy dany skoczek przekroczy wskazaną linię, czy też nie. Zakładu jednak nie zawiera się tuż przed skokiem, ale jakiś trzech skoczków wcześniej. W tym przypadku warto obstawiać, jeśli warunki atmosferyczne są w miarę stałe i jesteśmy w stanie mniej więcej przewidzieć wynik. Podczas wietrznych dni najlepiej darować sobie zakłady „na żywo”.

Dobrzy bukmacherzy lubią dbać o swoich klientów, dzięki czemu podczas zakładów można liczyć na przeróżne kupony, promocje czy dodatkowe bonusy. Obstawiający dzielą się na zaawansowanych i tych z podstawową wiedzą, do których bukmacherzy wyciągają pomocną dłoń, często pod postacią ofert powitalnych, czyli np. dodatkowego doładowania kont graczy.

Specyfika dyscypliny skoków narciarskich

Aby móc trafnie określić, które zakłady bukmacherskie obstawić oraz na którego skoczka postawić kartę, najlepiej wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

Pogoda w skokach narciarskich

Pogoda to jeden z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy obstawić zakład. W końcu dyscyplina sportowa, jaką są skoki narciarskie, odbywa się na świeżym powietrzu i bardzo często od czynników atmosferycznych zależy, czy skok będzie udany. Im gorsze warunki, tym większa szansa, że losowość weźmie górę nad zawodami. Dlaczego zawsze przed rozpoczęciem zawodów, sprawdzić, jaka będzie pogoda. Z ciekawostek, nasz skoczek Adam Małysz uwielbiał wiatr z tyłu, ponieważ dzięki niemu uzyskiwał wyższe noty. Dziś ten sam wiatr sprzyja Kamilowi Stochowi.

Skocznia

Skocznia również ma wpływ na wyniki zawodników. Ważny jest jej profil. Jedni skoczkowie wolą tzw. „mamuty”, a inni preferują mniejsze skocznie. Jeśli więc wiesz, że Twój faworyt może mieć problem z pokonaniem innej skoczni niż „mamut” to może lepiej obstaw kogoś innego. Aby podkreślić, jak ważna jest skocznia, można przytoczyć przykład „skoczni u gospodarza”, gdzie przeważnie bywa tak, że skoczek, który będzie skakał na swojej narodowej skoczni, ma duże szanse, aby wygrać turniej.

Forma zawodników

Forma zawodnika to kolejna bardzo ważna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę obstawiając skoki. Najlepiej śledzić jego poczynania na treningach i kwalifikacjach, które pokażą, w jakim faktycznie stanie są dani zawodnicy. Jednak niezbyt bardzo należy brać pod uwagę Letnie Grand Prix, ponieważ jest ono traktowane bardziej „treningowo”, a niektórzy skoczkowie traktują je nawet w sposób „olewczy”, ponieważ w ogóle nie biorą w nich udziału. Najlepiej skupić się na zawodach, które odbywają się zimą, ponieważ wówczas mamy pełen obraz tego, jak dany skoczek radzi sobie podczas zimowej aury.

Kursy bukmacherów na skoki narciarskie

Kursy – nimi się nie sugeruj. Najczęściej jest tak, że bukmacherzy wybierają na faworytów zawodników, którzy mieli najlepsze wyniki w klasyfikacji generalnej. Jednak należy pamiętać, że skoczkowie są tylko ludźmi i mogą mieć gorszy okres. Najlepiej decyzję podjąć samodzielnie, na podstawie swoich obserwacji!

Technologia

Bardzo częstym zjawiskiem podczas turnieju skoków narciarskich są zmiany ich przepisów. Mają one duży wpływ na to czy dany skoczek ma szansę wygrać, czy też nie. Zwraca się tu uwagę np. na wagę zawodnika, wzrost, czy styl lotu. Bukmacherzy są zawsze dobrze zorientowani w tej dziedzinie. Pamiętajcie, że nie są to osoby przypadkowe!

Pamiętajmy również, że prawdziwe umiejętności, które posiadają skoczkowie, są widoczne dopiero w trudnych warunkach. Takim zjawiskiem jest właśnie wiatr z tyłu, który nie eliminuje słabych skoczków, którzy kompletnie nie radzą sobie z trudnymi warunkami. Dla słabszych ogniw ratunkiem jest wiatr przedni, ponieważ wydłuża on lot skoczka, a podczas niego może on skorygować swoje błędy.

Podsumowanie zakładów bukmacherskich skoków narciarskich

Skoki narciarskie kocha wiele osób na całym świecie. Właściwie można powiedzieć, że w naszym kraju również ma ona wielu miłośników. Dzięki temu można śmiało stwierdzić, że jest to polski sport narodowy. Podczas obstawiania zakładów trzeba zdecydowanie pamiętać o tym, że aby cieszyć się wygraną, należy mieć wiedzę na temat skoków. Wiedza ta powinna być sukcesywnie pogłębiana. Gracz powinien być zawsze dobrze przygotowany do obstawiania, aby zminimalizować ryzyko przegranej. Jednak z drugiej strony przegrana, jest wpisana w zakłady bukmacherskie. Czerpać wiedzę na temat tego sportu można z wielu źródeł. M.in. z pzn.pl, która jest oficjalną stroną Polskiego Związku Narciarskiego czy ze stron, które tworzone są przez pasjonatów skoków narciarskich. Tam oprócz twardych danych można znaleźć dużo dodatkowych ciekawostek.

Jeśli oglądamy co tydzień w okresie skoków narciarskich nasze ulubione rozgrywki, to może jednak warto zacząć wykorzystywać naszą wiedzę? Dodatkowy zastrzyk gotówki przyda się zawsze, a poradników dla początkujących obstawiających w internecie znajdziecie mnóstwo! Najważniejsza jest nasza wiedza dotycząca tego sportu, ponieważ tylko na jej podstawie możemy wnioskować o wygranej danego skoczka. Jednak aby tak się stało, trzeba kontrolować poczynania zawodników, ponieważ tylko dzięki temu jesteśmy w stanie obstawić dobrze. Wiele jednak i tak zależy od losu. Nie da się ukryć, że sport, jakim są skoki narciarskie, jest dość nieprzewidywalny i trudny, jeśli chodzi o jego obstawianie, jednak opłacalny w przypadku wygrania danego faworyta w wybranym zakładzie.