Siatkówka – zakłady bukmacherskie, jak obstawiać

Sukces przynosi popularność, nic więc dziwnego, że siatkówka z roku na rok zdobywa nowych fanów. Obserwując sukcesy swojej ulubionej drużyny siatkarskiej, niejeden z nas wpadł na pomysł, żeby ugrać kilka złotych obstawiając zwycięstwo ulubieńców. Czy jednak na pewno warto i jakie to niesie za sobą ryzyko?

siatkówka zakłady bukmacherskie jak obstawiać

Zacznij od podstaw, czyli rodzaje typowanych zdarzeń w siatkówce

Na początku przygody z typowaniem meczów siatkówki warto poznać podstawy działania bukmachera. Na całe szczęście każda z firm działa w podobny sposób, oferując porównywalne kategorie i zasady wygranej.

Zwycięstwo

Najbardziej podstawowa forma obstawiania spotkań, nie tylko w siatkówce. Przewidujesz, która drużyna wygra mecz. Nie jest tutaj istotne jakim wynikiem zakończy się widowisko, tylko kto wyjdzie z pojedynku górą.

Im drużyna ma większe szanse na zwycięstwo, tym mniejszy kurs daje na nią bukmacher. Analogicznie, jeżeli drużyna ma małe szanse na wygraną i jest raczej skazywana na porażkę, tym wyższy możliwy zysk przy ewentualnym pokonaniu przeciwnika.

Poniżej/Powyżej

Jak sama nazwa wskazuje, celem zakładu jest prawidłowe obstawienie np. odpowiedniej liczby setów. Zakład polegać może na tym, że dana drużyna zakończy spotkanie z dorobkiem poniżej 2 setów, bądź zerowym. Wybrać można oczywiście wiele innych możliwości, od liczby punktów zdobytych przez danego zawodnika, na sumie zdobytych przez cały zespół kończąc. Obstawiać można również ilość punktów w danym secie lub całym meczu. Mamy wówczas wybór, by obstawić, czy w danym secie zdobytych zostanie mniej lub więcej punktów niż np. 45,5. W zakładach na żywo liczby te zmieniają się w zależności od aktualnego wyniku. Często firmy bukmacherskie w przypadku tego typu zakładów posługują się angielskim nazewnictwem – Over/Under.

Dokładny wynik

Opcja, która w przypadku typowania w siatkówce nabiera dużego sensu, z racji ilości możliwych wyników, jakimi może zakończyć się spotkanie. Decydujemy jakim dokładnie wynikiem zakończy się spotkanie. Niestety, wygraną zdobędziemy tylko w momencie, kiedy wynik pokryje się idealnie z tym co wybraliśmy.

Handicap

Z pozoru najbardziej skomplikowana forma zakładów bukmacherskich. Za pomocą handicapu jesteśmy w stanie dodać lub odjąć punkty danego zespołu, a co za tym idzie wyrównać szanse w samym meczu.

Sam handicap można podzielić na dwie główne kategorie – handicap azjatycki oraz handicap europejski.

Handicap europejski

Z samej zasady jest on identyczny jak zwykły zakład. Możemy tutaj obstawić zwycięstwo, remis lub porażkę danej drużyny. Różni się on jednak możliwością dodania tzw. forów drużynie, czyli właśnie handicapu.

Jeżeli naszym zdaniem drużyna X nie ma szans z drużyną Y, to możemy jej “pomóc” ustalając już na start pewien handicap. W handicapie europejskim możemy ustalać linę handicapu jedynie za pomocą liczb całkowitych, czyli np. dodajemy 2 sety, bądź odejmujemy 1. Z racji na swoją dość prostą formę, jest on chętnie wybierany przez graczy.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki działa na podobnych zasadach co europejski odpowiednik, z tą różnicą, że nie posiada dostępnej opcji remisu jako formy zakończenia rozgrywki. Do naszej dyspozycji pozostaje jedynie wygrana gospodarzy, bądź wygrana przyjezdnych. W przypadku zakończenia spotkania remisem, nasz kupon zostaje anulowany – tzw. draw no bet.

Tak jak w handicapie europejskim ustalać można linę handicapu za pomocą jedynie liczb całkowitych, tak tutaj do naszej dyspozycji oddano znacznie większe pole manewru. Jeżeli chcemy to możemy skorzystać, oczywiście z liczb całkowitych, ale także i przede wszystkim z połówek, czy nawet ćwiartek. Handicap azjatycki, ze względu na swoje dość wysokie skomplikowanie, jest z reguły rzadziej wybierany, mimo często atrakcyjnych kursów.

Zakład akumulowany

Zakład akumulowany to nic innego jak zebranie kilku zakładów w jeden. Po obstawieniu kilku wyników automatycznie nasz zakład zmieni się w akumulowaną formę.

W takim przypadku kursy mnożą się między sobą. W tej opcji możliwa wygrana jest z pozoru największa, jednakże również szanse niepowodzenia są wysokie. Z każdym nowo dodanym wydarzeniem wraz ze wzrostem ewentualnej kwoty wygranej rośnie procent na niepowodzenie całego zakładu.

Najlepsze miejsce do obstawiania zakładów bukmacherskich

Wraz z wejściem ustawy hazardowej z polskiego rynku zniknęły firmy zagraniczne oferujące usługi zakładów bukmacherskich. Doprowadziło to do sytuacji, że jedynymi legalnymi usługodawcami pozostały rodzime firmy, które posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Pełną listę legalnych bukmacherów w Polsce znajdziesz tutaj. Jednakże samo miejsce gry nie ma większego znaczenia w dalszej perspektywie.

Każda z firm oferuje pewne bonusy m.in. za rejestrację, czy też pierwszy zakład bez utraty środków w przypadku przegranej. Decyzja gdzie zacząć grać zależeć będzie wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Obstawianie meczów siatkówki… tylko jakich?

Firmy bukmacherskie serwują nam szeroki wachlarz możliwości w kwestii typowania spotkań siatkówki. Co oczywiste w ofercie bukmacherów znajdują się najmocniejsze ligi świata. Toteż do naszej dyspozycji oddane są m.in. liga włoska, rosyjska czy też polska. Nic nie stoi na przeszkodzie typowania meczów nieco mniej znanych drużyn, interesujemy się mniej znanymi ligami. Liga turecka, węgierska? Proszę bardzo, oferta buków jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli do naszych zainteresowań zalicza się piłka reprezentacyjna, to tutaj również znajdziemy spore pole do popisu. Każdy turniej jest odpowiednio przygotowany i możemy bez problemu obstawiać np. wyniki polskiej reprezentacji kroczącej w turniejowej drabince Mistrzostw Świata.

Ligi światowe, europejskie, czy też duże turnieje, jak Mistrzostwa lub Igrzyska – to wszystko znajdziemy w ofercie. Ponadto firmy wciąż uaktualniają swoje oferty, dzięki czemu coraz to bardziej egzotyczne ligi trafiają do oferty.

Spokojna droga do sukcesu – jak zacząć obstawiać siatkówkę?

Każdy z nas miał zapewne momenty, w których już przed meczem siatkarskim “czuł” jakim wynikiem zakończy się dane spotkanie. Momenty te walnie przyczyniają się do decyzji o rozpoczęciu przygody z zakładami bukmacherskimi, a jak dobrze wiemy nie od razu Kraków zbudowano. Podstawą działań w tej branży jest analityczne myślenie i chłodna głowa. Próżno szukać tutaj osób, które pod wpływem emocji były w stanie wygrać wiele zakładów.

Poznaj środowisko

Nic po obstawianiu, jeżeli nie wiemy co obstawiamy. Zanim zdecydujesz się na zakład, przemyśl, czy aby na pewno dzisiaj grają drużyny, o których masz pojęcie. Nie sugeruj się suchymi statystykami, gdyż na formę dnia zespołu ma wiele czynników. Zgłębiaj postawy drużyn siatkarskich, możliwe zmiany i rotacje. Siatkówka to cudowny sport i warto poświęcić kilka chwil na lepsze zgłębienie tematu.

Kontuzje

Drużyna X może być prawdziwym hegemonem w lidze, pokonywać każdy napotkany zespół. Nim zdecydujesz się obstawić na pewnego faworyta sprawdź, czy aby na pewno w następnym spotkaniu na halę wyjdzie pierwszy garnitur.  Zmęczenie dużą ilością spotkań, a co za tym idzie brak czasu na odpowiednią regenerację, powodować może prawdziwe spustoszenie wśród kadry.

Nic po najlepszej drużynie, jeśli w spotkaniu wystąpić nie będą mogli najlepsi zawodnicy, a zmiennicy okażą się niewystarczająco efektywni. Szybko okazać się może, że Twój wybór był błędny, a pieniądze jakie obstawiłeś zostały zmarnowane przez zbyt pochopną decyzją.

Magia własnej hali

Nie raz sympatycy siatkówki byli świadkami niesamowitych rozstrzygnięć spotkań. Gra przed własną publiką potrafi być dużą wartością dodaną dla zawodników, dodając im dodatkowej energii. Krzyki kibiców, wrzawa to coś co dodaje sił w momentach zwątpienia.

Warto dokonać rozeznania gdzie rozgrywa się spotkanie. Istotnym elementem jest frekwencja kibiców. Im więcej fanów na trybunach, tym większe prawdopodobieństwo wspaniałej atmosfery.

Terminarz

Nie stracimy zbyt wiele czasu sprawdzając terminarz interesującego nas zespołu. Wskazane jest sprawdzenie, czy w następnej kolejce kadry nie czeka bardzo wymagające spotkanie na niewygodnym terenie. Logicznym będzie oszczędzenie kilku lepszych zawodników, by w kolejnym ciężkim pojedynku byli pełni sił.

Jest wiele aspektów jakie należy zgłębić przed przystąpieniem do zakładów. Niewątpliwie wymaga to czasu, jednakże odpowiednie przygotowanie, jest nam w stanie zaoszczędzić ciężko zarobioną gotówkę.

Błędy świeżaka przy obstawianiu meczów siatkówki

Nie da się ukryć, że doświadczenie bardzo pomaga, nie inaczej jest i tutaj. Często uczymy się na swoich błędach, jednak po co popełniać błędy, które już ktoś popełnił. Przydatne jest tutaj ekonomiczne myślenie, pozwalające na zachowanie zawartości portfela w nienaruszonym stanie.

Nie graj emocjami

Ciężko to przyznać, ale ulubiona drużyna nie musi być najlepsza. Uczucia wobec danego zespołu potrafią mocno przysłonić racjonalne myślenie. Przemyśl dokładnie kto ma większe szanse na zwycięstwo, rozważ różne zmienne i dopiero wtedy podejmij decyzję.

Nie szastaj pieniędzmi

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę to nie wykładaj grubej kasy na stół. Oswój się w nowym środowisku, zapoznaj się z możliwościami. Wchodząc do wody również robimy to stopniowo, sprawdzając grunt, a dopiero w momencie złapania pewności siebie decydujemy się by popłynąć. Bądź dobrym pływakiem w tym jeziorze zakładów, nie pozwól, by porwał Cię prąd.

Nie bądź chciwy

Cudownie jest patrzeć jak z każdym kolejnym zakładem rośnie nasza możliwa wygrana. Postawione 5 zł, a do zgarnięcia 1000 zł? Nic tylko grać. Nic bardziej mylnego. Należy mieć w pamięci, że im więcej zakładów obstawimy w zakładzie kumulowanym tym większa szansa, że coś nie zakończy się po naszej myśli. A przecież żaden z nas nie lubi mówić “o tym jednym meczu”.

Strzeż się pewniaków

Kolega powiedział, że Skra Bełchatów na pewno zwycięży w tym meczu? A może, że Chemik sprawi niespodziankę i wysoki kurs to prawdziwa okazja? Warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak pewny zakład. Sport jest jak cudowna kobieta – pełna niespodzianek

Nie odrzucaj jednak pomocy

Czerpanie korzyści z doświadczenia innych jest najlepszym sposobem na szybki rozwój. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Warto dołączyć do grup dyskusyjnych, gdzie doświadczeni gracze dzielą się swoją wiedzą, zmniejszając próg wejścia dla nowych śmiałków.

Ostateczna decyzja przy obstawianiu meczów siatkówki

Nikt nie jest w stanie wprost odpowiedzieć, czy warto zdecydować się na obstawianie u bukmachera. Wbrew opiniom, nie jest to łatwe zadanie i łatwo o pomyłkę, skutkującą uszczupleniem zawartości portfela. Tylko odpowiednio dojrzałe podejście do tematu, z odpowiednią wiedzą i nastawieniem sprawić może, że wyjdziemy z tego pojedynku zwycięsko.

Jednakże, jeżeli jesteś fanem i z radością wyczekujesz na kolejne spotkania, to warto spróbować swoich sił. Granie w zakładach bukmacherskich to wspaniała przygoda. Oczywiście podchodźmy do tego odpowiednim rozsądkiem, niech to będzie zabawa, nie uzależnienie. Mamy nadzieję, że Twoje wątpliwości zostały rozwiązane i jesteś już gotów, by zostać prawdziwym graczem.

Powodzenia i samych wysokich wygranych!